تاریخچه کمپانی مزدا

شروع کار

ماشین سازی مزدا از شرکت های بزرگ خودروسازی ژاپن به حساب می آید. شرکت خودروسازی مزدا در سال 1920 میلادی با نام تویو کوک کوگیو (Toyo Cork Kogyo)  آغاز به کار کرد. «جوجیرو ماتسودا» به همراه چند نفر دیگر این شرکت را تاسیس کردند. در سال 1931 میلادی  اولین 3چرخه موتوری خود به اسم Mazda-Go را عرضه کردند.

همانطور که در رسانه های رسمی کمپانی مزدا نیز آمده است. نام برند «مزدا» از «اهورا مزدا» اقتباس شده است. کارخانه این شرکت در شهر هیروشیما قرار داشت. با شروع جنگ جهانی دوم مزدا برای ارتش ژاپن اسلحه تولید می‌کرد. این شرکت تولید اسلحه را تا زمانی که بمب‌ اتم آمریکا، تمام شهر هیروشیما را نابود کرد، ادامه داد. بعد از جنگ جهانی اول «کوگیو» دوباره شروع به ساخت 3چرخه‌های «مزدا گو» کرد. در سال ۱۹۵۸ مزدا کامیون سبک خود به نام Romper را عرضه کرد. اولین خودروی سواری Mazda R360 بود، در پی آن در سال ۱۹۶۲ این شرکت از مزدا کارول (Mazda Carol) رونمایی کرد. پس از تولید روزافزون ماشین های مزدا توسط این شرکت و موفقیت در فروش، مزدا تصمیم به صادرات محصولات خود کرد.

 

بحران نفتی دهه 70 میلادی

در دهه ۱۹۷۰ مزدا وارد بازار آمریکا شد و موفقیت های زیادی به دست آورد. این موفقیت ها تا جایی ادامه داشت که مزدا شروع به تولید مدل‌هایی منحصر به فرد برای بازار آمریکا کرد. دست آوردهای مزدا در بازارهای بین المللی تا بحران نفتی ۱۹۷۳ ادامه داشت. آمریکایی‌ها به دنبال خودروهایی کم‌مصرف‌تر بودند. همین امر باعث کاهش محبوبیت موتورهای چرخشی شد. مزدا نتوانست خودروهای تولید شده خود را به فروش برساند. با توجه به اینکه به شدت به بازار آمریکا وابسته بود در سال ۱۹۷۵ ضررهای مالی زیادی به این کمپانی وارد شد. تویو کوگیو که زیر بار قرض های سنگینی رفته بود. با کمک «بانک سومیتومو» به کار خود ادامه داد.

با ظهور موتورهای پیستونی، مزدا شروع به عرضه ماشین‌هایی مثل Mazda Familia و خانواده خودروهای کاپلا کرد. تغییر سیاست‌های ماشین سازی مزدا برای تولید خودرو با مزدا آر ایکس ۷ (Mazda RX-7) شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. در پایان دهه هفتاد میلادی و با عبور از بحران اقتصادی مزدا تقریبا سالانه ۱۰ میلیون خودرو تولید می‌کرد.

 

همکاری با کمپانی فورد

مابین سال‌های 1974 میلادی تا ۲۰۱۵ میلادی، مزدا با شرکت Ford Motor Company همکاری داشت. کمپانی فورد نزدیک به ۲۵ درصد از سهام کمپانی مزدا را خرید. این میزان در سال ۱۹۷۹ تا ۳۳.۴٪ افزایش داشت. هرچند با تغییر مدیریت کمپانی فورد، این شرکت به تدریج سهام خود را از مزدا بیرون کشید و تا ۲.۱٪ کاهش داد.

 

دهه هشتاد میلادی

در دهه هشتاد میلادی این شرکت با تولید Mazda Familia 323 شروع به کار کرد. دفاتری برای نمایندگی در آمریکای شمالی و اروپا تاسیس کرد. مزدا موفق شده بود به جوایز متعددی در این سال ها دست پیدا کند و همکاری‌هایی نیز با شرکت کره‌ای Kia Motors داشت. در سال ۱۹۸۹ بالاخره این شرکت نام خود را به شرکت مزدا موتور Mazda Motor Corporation تغییر داد.

 

فراز و فرودهای ماشین سازی مزدا

دهه ۹۰ میلادی برای کمپانی مزدا ده ای پر از فراز و فرود بود. در آغاز این دهه مزدا توانست با مزدا «۷۸۷ بی» در مسابقات ۲۴ ساعته «لمانس» برنده شود. نسل بعد مزدا آر ایکس ۷ نیز در همین سال‌ها تولید و عرضه شد که نگاه متخصصین خودرو را به خود معطوف کرد. آن‌ها شروع به توسعه خودروهای الکتریکی خود کرده بودند و کامیون‌های گازسوز نیز عرضه می‌کردند.

در سال ۱۹۹۷ محدوده‌ی بحران اقتصادی در آسیا دامن‌گیر شرکت بزرگی مثل مزدا را نیز گرفت. فورد از این فرصت استفاده کرد. سهام بیشتری از مزدا را خرید به طوری که تبدیل به تصمیم‌گیرنده اصلی در مورد این خودروسازی شد. تحت مدیریت فورد، ماشین سازی مزدا کارآمدتر و منظم‌تر شد. تولید و عرضه خودروهای مزدا روزبه روز افزایش یافت و صادرات این خودرو نیز گسترش چشمگیری داشت.

 

قطع همکاری مزدا و فورد

در سال ۲۰۰۸ بحران اقتصادی گریبان‌گیر کمپانی فورد شد. فورد در آستانه ورشکستگی قرار گرفت و ۲۰ درصد از سهام خود را فروخت. کمپانی مزدا سهام باقیمانده را خرید تا به طور مستقل به فعالیت خود ادامه دهد؛ ناگفته نماند این اتفاق تا سال ۲۰۱۵ به طول انجامید. فورد و مزدا هنوز با هم روابط و فعالیت‌های اقتصادی مشترکی دارند. مزدا پس از جدایی از فورد برای اولین بار بعد از ۱۱ سال ضرر داد. این کمپانی مجبور شد نزذیک به 2 میلیارد دلار از سهام خود را واگذار کند تا سرمایه از دست داده خود را جبران کند. امروزه مزدا با تویوتا همکاری دارد. مزدا فناوری موتورهای بنزینی و دیزلی SkyActiv را در اختیار تویوتا گذاشته و در مقابل، تویوتا به آن‌ها اجازه داده که از سیستم‌های سوخت هیدروژنی آن‌ها استفاده کنند.

تماس با ای بی اس سنتر

You may also like...

3 Responses

  1. هادی گفت:

    سلام. مطلب جالبی بود. نمیدونستم شرکت فورد قبلاً مزدا رو خریده بود

  2. س.هاشمی گفت:

    فورد کجا مزدا کجا

  3. مهدوي گفت:

    عكس خوشگليه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.